SATIŞLARI YÜZDE 20 YÜKSELDİ

Erdemoğlu Holding
31 Mar 2020
Sasa Polyester kapasite artıracak Erdemoğlu Holding bünyesinde faaliyet yürüten Sasa Polyester, Adana'daki tesislerine son üç yıl içinde 1 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdi.

Yatırımını yaptığı alanlar içerisinde, hali hazırda kritik sağlık ürünleri olarak tanımlanan maske, plastik eldiven, plastik hammaddeli hijyen ekipmanların imalatında kullanılan elyaf da yer aldı. Elyaf sahasına 250 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdi. SASA Genel Müdürü İrfan Başkır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2019'un, planladıkları yatırımların yavaş yavaş devreye girdiği bir başlangıç yılı olduğunu belirtti.

Ciddi bir yatırım hamlesini hayata geçirdiklerini aktaran SASA Genel Müdürü İrfan Başkır, polyester elyaf tesisi yatırımlarının devreye alınmasıyla polyester üretim kapasitelerinin yıllık 350 bin tondan 700 bin tona ulaştığını ifade etti.
Adana'da, yılda ürettiği 700 bin ton polyesterin yaklaşık yüzde 60'ını sağlık, hijyen ve ambalaj malzemesi üreticilerine pazarlayan SASA Polyester Sanayi AŞ, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının etkisiyle yüzde 20 ilave sipariş aldı. Başkır, mayıs ayında "ikinci faz" ve haziranda "üçüncü faz" yatırımlarla kapasitelerinin 1,4 milyon ton seviyesine ulaşacağını dile getirdi.
Başkır, şunları kaydetti:" İhtiyacımız olan ana girdiler, bir takım sağlık ürünleri veya ambalaj malzemelerinin tedarikiyle ilgili ülkemizde yapılacak her türlü üretim mutlak surette büyük önem arz etmeye başladı. SASA'nın yapmış olduğu bu yatırımların gerek cari açığın azaltılmasına yönelik gerekse güncel tedarik yönetimleriyle ilgili son yaşadığımız sebeplerle ne kadar haklı birtakım gerekçelere dayandığı net olarak ortaya konulmuştur."

Dünya Gazetesi

31.03.2020

Yorum yapmak ister misiniz?

Yorumunuz kaydedilmiştir.
captcha